Elektryczne autobusy we Wrocławiu

Czystsze powietrze, nowoczesna technologia, a jednocześnie niższe koszty eksploatacji to główne założenia rozpoczętej właśnie współpracy pomiędzy Grupą TAURON i Wrocławiem. Zadaniem projektu e-BUS jest przede wszystkim poprawa efektywności energetycznej transportu publicznego i stabilizacja pracy sieci elektroenergetycznej. 27 listopada prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podpisał z Grupą TAURON list intencyjny w tej sprawie.

TAURON Dystrybucja (spółka zależna TAURON Polska Energia) i Wrocław rozpoczęły współpracę, której celem będzie wdrożenie pilotażowego systemu transportu publicznego oraz systemu Smart Grid (inteligentne sieci) opartego o autobusy elektryczne oraz system ładowania i wymiany baterii.

 W ramach projektu planowany jest zakup autobusów elektrycznych, które będą jeździć po ulicach Wrocławia, oraz powstanie pilotażowego systemu magazynowania energii w stacjonarnej i mobilnej infrastrukturze elektroenergetycznej. To jeden z pierwszych tak nowoczesnych systemów transportu publicznego w Polsce.

 - Ważnym elementem nowoczesnego miasta jest przyjazny transport publiczny. Dlatego zdecydowaliśmy się wziąć udział w projekcie e-BUS. Dla miasta i jego mieszkańców ważne jest przede wszystkim osiągnięcie takich celów jak sprawna i komfortowa komunikacja miejska, ale także czystsze powietrze, obniżenie poziomu hałasu czy zmniejszenie zużycia energii - mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

 Korzyści z projektu odniesie nie tylko miasto i jego mieszkańcy, ale także TAURON. - Najważniejsze z nich to rozwój inteligentnych sieci energetycznych tzw. Smart Grid, poprawa efektywności energetycznej oraz zdobycie doświadczeń w zakresie magazynowania energii. Głównym celem projektu e-BUS będzie poprawa niezawodności i jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej. Umowa pozwoli zrealizować projekt zupełnie innowacyjny i to nie tylko w skali Polski – informuje Piotr Kołodziej, prezes zarządu TAURON Dystrybucja. 

Dla TAURON Dystrybucja ważne w tym projekcie są także aspekty związane z pracą sieci energetycznej.

 - Bardzo ważne jest dla nas budowanie kompetencji w zakresie innowacyjnych technologii energetycznych w różnych obszarach naszej działalności. Ze względu na zakres zadań ten projekt będzie realizowała nasza spółka zależna TAURON Dystrybucja. Rozpoczynamy współpracę z Wrocławiem, ale jesteśmy otwarci na kooperację także z innymi miastami i regionami - zapewnia Dariusz Lubera, prezes TAURON Polska Energia.

 W najbliższym czasie Wrocław i TAURON będą kontynuować prace, które pozwolą sprecyzować zasady współpracy oraz określą warunki techniczne związane ze wspólnym projektem.

 

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, Południowy Koncern Węglowy, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło.